Złote Cyborgi

zloty cyborg

Regulamin i skład Kapituły

Preambuła

  • Złote Cyborgi są przyznawane przez Kapitułę nagrody Złotego Cyborga działającą pod patronatem Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk.
  • Złote Cyborgi i dyplomy Lidera Teleinformatyki przyznawane są nieprzerwanie od roku 1998, a ich pomysłodawcą i fundatorem jest Firma Sprint SA.
  • Złote Cyborgi mają więc swoją utrwaloną pozycję w środowisku telekomunikacyjnym. Wyróżnienie jest prestiżowe i cenione zarówno przez środowisko akademickie jak i biznesowe.

Regulamin nagrody (obowiązujący w kadencji 2024-2027)

  1. Nagrody Złote Cyborgi przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, badawcze, wdrożeniowe oraz organizacyjno-prawne związane z szeroko rozumianą telekomunikacją i teleinformatyką dla przedstawicieli środowiska naukowego i biznesowego.
  2. Propozycje osób bądź instytucji nominowanych do nagrody mogą być zgłaszane przez członków Kapituły i laureatów nagrody z lat wcześniejszych.
    • Maksymalna liczba nagród przyznanych w danym roku jest ograniczona (ze względu na prestiż wyróżnienia) do 3.
  3. Fundatorem nagród jest firma Sprint SA – pomysłodawca nagrody.
  4. Złote Cyborgi wręczane są laureatom podczas Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki (lub podczas innych wydarzeń, o wysokiej randze - zgodnie z modyfikacją z 2021 r).
  5. Listę osób nagrodzonych wyłania Kapituła, najpóźniej na miesiąc przed terminem KSTiT

W skład Kapituły nagrody Złotego Cyborga wchodzą:

  1. przewodniczący Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN - przewodniczący Kapituły;
  2. wiceprzewodniczący Sekcji Telekomunikacji – członkowie Kapituły;
  3. fundator nagrody - prezes firmy Sprint (Marek Kamiński) lub wskazana przez Niego osoba - członek Kapituły.

Osoby te, stanowiące podstawowy skład Kapituły mogą dodatkowo zaproponować uzupełnienie składu członków Kapituły o:

  • nie więcej niż 3 osoby reprezentujące środowisko naukowe oraz
  • nie więcej niż 3 reprezentantów środowiska biznesowego.

Regulamin przyznawania nagrody jest zatwierdzany przez Sekcję Telekomunikacji Komitetu EiT PAN (zwykle na początku kadencji).

W kadencji 2024-2027 Kapituła działa w składzie:

  • prof. dr hab. inż. Hanna Bogucka – Politechnika Poznańska, członek korespondent PAN, wiceprzewodnicząca Komitetu EiT PAN
  • dr inż. Andrzej Dulka – Prezes Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki, wiceprzewodniczący Sekcji Telekomunikacji
  • mgr inż. Waldemar Matukiewicz – wiceprezes zarządu firmy Sprint S.A., fundatora nagrody Złotego Cyborga
  • prof. dr hab. inż. Józef Modelski – Politechnika Warszawska, członek rzeczywisty PAN, przewodniczący Komitetu EiT PAN
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Pach – Akademia Górniczo-Hutnicza
  • prof. dr hab. inż. Jacek Stefański – Politechnika Gdańska, przewodniczący Sekcji Telekomunikacji, przewodniczący Kapituły
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Wesołowski – Politechnika Poznańska, wiceprzewodniczący Sekcji Telekomunikacji
  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski – Politechnika Wrocławska

XXVI edycja Złotych Cyborgów

Wzorem lat ubiegłych, laureaci Złotych Cyborgów zostali nagrodzeni statuetkami podczas Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki (KRiT 2024), która w tym roku odbyła się w Poznaniu. Wręczenia wyróżnień dokonano podczas uroczystej kolacji w Hotelu Mercure.

Tegorocznymi laureatami Złotych Cyborgów zostali:

  • Pani Prof. Bożena Kostek z Politechniki Gdańskiej – "za wybitne osiągnięcia naukowe oraz promocję kadr w zakresie przetwarzania sygnałów, inżynierii dźwięku i obrazu",
  • Pan Ryszard Dyrga, Prezes Zarządu Intel Technology Poland, – "za konsekwentne rozwijanie centrów badawczo – rozwojowych firmy Intel w Polsce i przyczynienie się do wytworzenia wielu innowacyjnych rozwiązań w teleinformatyce",
  • Pan Witold Krawczyk, Prezes Zarządu TOYA Sp. z o.o. – "za wybitny wkład w rozwój szerokopasmowych systemów komunikacji elektronicznej oraz wzorcową działalność na rzecz promocji kultury i dziedzictwa narodowego".

Statuetki wręczali:

  • Pan Prof. Józef Modelski, Przewodniczący Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji (KEiT) Polskiej Akademii Nauk (PAN),
  • Pan Waldemar Matukiewicz, Prezes firmy SPRINT S.A. – fundatora nagrody,
  • Pan Prof. Jacek Stefański, Przewodniczący Sekcji Telekomunikacji KEiT PAN.

Od lewej: prof. Jacek Stefański, prof. Józef Modelski, prezes Witold Krawczyk (TOYA Sp. z o. o.), prezes Ryszard Dyrga (Intel Technology Poland), prof. Bożena Kostek, prezes Waldemar Matukiewicz (Sprint S.A)

Była to również doskonała okazja, aby podziękować Panu Prof. Józefowi Woźniakowi Przewodniczącemu Sekcji Telekomunikacji (ST) KEiT PAN w latach 2007 – 2023 za wieloletnią pracę na rzecz ST oraz za zaangażowanie i wkład w rozwój krajowej telekomunikacji.

Od lewej: prof. Jacek Stefański, prof. Józef Modelski, prof. Józef Woźniak

Na zakończenie uroczystości, zgodnie z wieloletnią tradycją, tegoroczni laureaci oraz osoby nagrodzone w latach wcześniejszych (uczestniczące w KRiT 2024), wraz z przedstawicielem firmy Sprint SA zebrali się do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Od lewej: prof. Jacek Stefański, prof. Krzysztof Wesołowski, prof. Andrzej Jajszczyk, prof. Sławomir Hausman, prezes Ryszard Dyrga (Intel Technology Poland), prezes Witold Krawczyk (TOYA Sp. z o. o.), prof. Hanna Bogucka, prof. Józef Modelski, prof. Ryszard Zieliński, prof. Bożena Kostek, prezes Paweł Biskupski (Systemics - PAB Sp z o.o.), prezes Waldemar Matukiewicz (Sprint S.A), prof. Józef Woźniak

Dla przypomnienia dodajmy jeszcze, że łącznie z tegorocznymi laureatami tą prestiżową nagrodą uhonorowano 114 osób i instytucji.

Jeszcze raz gorące gratulacje dla wszystkich Laureatów oraz firmy Sprint S.A. !!!